Warning: mysql_connect(): mysqlnd cannot connect to MySQL 4.1+ using the old insecure authentication. Please use an administration tool to reset your password with the command SET PASSWORD = PASSWORD('your_existing_password'). This will store a new, and more secure, hash value in mysql.user. If this user is used in other scripts executed by PHP 5.2 or earlier you might need to remove the old-passwords flag from your my.cnf file in /home/ewino/domains/e-wino.com/public_html/inc/header.php on line 2

Warning: mysql_select_db() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /home/ewino/domains/e-wino.com/public_html/inc/header.php on line 3

Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /home/ewino/domains/e-wino.com/public_html/inc/stats.php on line 5

Warning: mysql_connect(): mysqlnd cannot connect to MySQL 4.1+ using the old insecure authentication. Please use an administration tool to reset your password with the command SET PASSWORD = PASSWORD('your_existing_password'). This will store a new, and more secure, hash value in mysql.user. If this user is used in other scripts executed by PHP 5.2 or earlier you might need to remove the old-passwords flag from your my.cnf file in /home/ewino/domains/e-wino.com/public_html/inc/logger.php on line 2

Warning: mysql_select_db() expects parameter 2 to be resource, boolean given in /home/ewino/domains/e-wino.com/public_html/inc/logger.php on line 3
e-wino - sklep z winami i nie tylko...


Sortowanie po dostawcy:

Login 
Hasło 
Zakupy mozliwe sa po zalogowaniu sie. Jesli nie masz jeszcze loginu - zarejestruj się.

Oferta dla VIP | Oferta specjalna | Warunki dostawy | Jak zamawiać | O nas | Kontakt


JAK PRAWIDŁOWO SERWOWAĆ WINO

Trzeba pamiętać o tym, że białe wino należy serwować w temperaturze 10-12° C, różowe najlepiej smakuje, gdy jest o jeden lub dwa stopnie chłodniejsze natomiast wino czerwone serwujemy w temperaturze 14-16° C.

W przypadku win czerwonych nie należy zapominać również o jednej ważnej rzeczy: przed podaniem wino należy otworzyć na powiedzmy godzinę wcześniej lub przelać do karafki. W ten sposób uwolni się bukiet i w pełni będziemy mogli rozkoszować się smakiem serwowanego wina.

Należy również pamiętać że jeżeli wino jest zbyt zimne lub ciepłe traci swój bukiet i smak.

Kieliszek należy zawsze trzymać za nóżkę, aby ciepło dłoni nie ogrzało wina.

Przyjemność degustacji wina

Można przeczytać wszystkie książki na temat wina, ale by naprawdę zrozumieć wino, trzeba je degustować.

Degustację wina można rozbić na pięć podstawowych kroków: barwa, mieszanie, zapach, smak i ogólna ocena.

Barwa wiele mówi o winie. Na intensywność barwy wpływają: wiek wina Wina (białe z wiekiem zwykle zyskują kolor, natomiast czerwone tracą go), odmiana winogron (na przykład grona chardonnay zwykle dają głębszą barwę niż riesling), metoda dojrzewania (beczki dębowe sprawiają, że wino ciemnieje).

Po co mieszamy wino? Aby nabrało tlenu, przez co wyzwalamy estry, związki eteryczne i aldehydy. Wszystkie one łacząc sie z tlenem wyzwalają bukiet wina. Jednym słowem, mieszanie napowietrza wino i sprawia, że jego zapach staje sie wyraŸniejszy.

Wino należy powąchać co najmniej trzy razy. Zauważymy, że wąchając po raz trzeci uzyskamy znacznie więcej informacjiniż za pierwszyą próbą. Istnieja tysiące zapachów, jednak można nauczyć się rozpoznawać główne szczepy po zapachu. Po zapachu można też z pewnościš można też łatwiej rozpoznać niedostarki wina: zapach octu oznacza nadmiar kwasu octowego w winie, zapach sherry - nadmierne utlenienie, korek (wilgtny zapach piwnicy lub pleśni) - wino przejęło zapach od niewłaściwego korka, siarka (spalone zapałki) - nadmiar dwutlenku siarki w winie (związek ten ma zastosowanie w produkcji wina i ma działanie konserwujšce, jednak dobre wino nigdy nie powinno mieć jego nadmiaru).

Smakowanie wina to po prostu pozwolenie mu na dłuższe wejście w kontakt z kubeczkami smakowymi. Człowiek jest w stanie rozróżnić jedynie cztery smaki: słodki, kwaśny, gorzki i słony. Ponieważ w winie nie ma soli, więc pozostajš nam tylko trzy z nich. Gorycz wina jest zwykle spowodowana przez dużš zawartość alkoholu i garbnika. Słodycz odczuwa się tylko w winach, w których po fermentacji pozostaje pewna ilość cukru. Kwaœność, czasem nazywana cierpkością wskazuje na obecnoś kwasu w winie./p>

Ogólna ocena sprowadza się do stwierdzenia czy wino nam odpowiada, czy nie. Czy kwasowość była zbyt mała, czy nadmierna, czy może w sam raz. Czy nie przeszkadza nam cierpki posmak, czy może w ogóle brak jest garbnika, czy wino nie jest za słodkie? Wypadkowa wszystkich tych doznań decyduje ostatecznie o tym, że wino nam smakuje lub nie./p>

Warta polecenia jest metoda nazywana "jednominutową ekspertyzą. Polega ona na kontemplowaniu wina co najmniej przez minutę i zapamiętywaniu doznań smakowych jakie towarzyszą tej próbie. Nigdy nie dokonuje się tu oceny wina w czasie pierwszych piętnastu sekund, ponieważ są one wstrząsem dla kubków smakowych. W czasie tych pierwszych 15 sekund daje o sobie znać głównie słodycz wina, a jeżeli jej nie ma, to odczujemy kwaśność. W tym czasie poszukujemy też owocowości wina. Wkolejnych 15 sekundach głównie poszukujemy owocowości i zrównoważenia wszytkich składników, w końcu są te rzeczy za które płacimy. W tym czasie poznajemy również wagę wina: lekkie, średnie, czy pełne? - i możemy pomyśleć o tym z jakimi potrawami je skojarzyć. Sekundu poniędzy 30, a 45 to czas gdzie szukamy zrównoważenia pomiędzy owocowoœcią, kwaśnością i słodyczą. Lekkie wina równoważś się wczeœniej - po tym można poznać np. dobrego niemieckiego rieslinga. W kolejnych sekundach poznajemy coœ co nazywa się "długością, czyli jak długo składniki , równowaga i aromat utrzymują się w ustach. W tym czasie też poszukujemy równowagi garbnika i owocowoœci. Jeżeli owocowość, garbnik i kwasowość są w równowadze, to mamy do czynienia z na prawdę dobrym winem. A jeżeli garnik dominuje nad owocowością? - mamy prawo zakwestionować wartść wina.

Teraz już mamy pełną informację na temat degustowanego przez nas wina.

Ważna zasada

Każde wino które nam smakuje jest dobre, nie ważne ile kosztuje, ale musimy pamiętać, że gdzieś na świecie jest z pewnością jeszcze lepsze wino.

Jeżeli sięgacie Państwo po wino do posiłku, to prosimy pamiętać o tym, że wina i potrawy są partnerami i powinny się wzajemnie uzupełniać, nie mogą zatem nad sobą dominować.

Generalna zasada przy podawaniu win do dań jest taka, że do lekkich, delikatnych dań pasują lekkie, wytrawne lub półwytrawne wina, natomiast do ciężkich lub pikantnych dań - wina ciężkie i aromatyczne .

Przechowywanie wina

Idealnym pomieszczeniem do przechowywania wina jest ciemne, chłodne, lekko wilgotne pomieszczenie o temperaturze 8-12°C lub 10-15°C jeżeli jednocześnie przechowywane jest wino czerwone.

Wino należy leżakować z dala od produktów spożywczych lub innych towarów, które wydzielają mocne zapachy, albowiem wino, które "oddycha"  przez korek może wchłonąć obce zapachy.

Wino należy przechowywać w pozycji leżącej aby korek był wilgotny i elastyczny.

© e-wino 2004  Strona główna | Powrót